Prema rečima vlasnika i glavnog urednika, inače poznatog i cenjenog pisca Vladislava Bajca, “knjiga ima božanstvenu varku, jer neko može pomisliti da je to samo priča o fudbalu, a ona pripada nepostojećim žanrovima, možda bi to mogao biti esej u prozi ili čak studio u prozi.
Strelac iz doma za ratnu siročad
Početkom šezdesetih u jugoslovenskom fudbalu vladale su crno-bele bebe. Bilo je veselo na treningu Partizana. Tamo na crvenoj šljaci pomoćnog igrališta Bobek je poveo navalne igrače da vežbaju volej. Šutirali su Kovačević, Laza Radović, Vukelić, Hasanagić, Vislavski… Trener je iz ruke nabacivao loptu, a oni su šutirali Šoškiću. Gol ispod zida prema ulici. Galić iz nekoliko pokušaja nije dao gol. I bilo je šale na njegov račun, prednjačio je Bobek. Onda je Galić pitao Bobeka može li da ode s treninga ako pogodi. Važi, kaže Bobek, i baci mu jednu kosku, a Galić da strašan gol. To ni Šoškić, ni Jašin i Šoškić zajedno ne bi odbranili. Još čujem Galićev smeh, još blista njegov osmeh dok ide prema svlačionici. A o varanju Galić ovako kaže: Dribling se uči na grobu oca gde niče kozja krv i raste vučja trava. A ja kažem Galić dribla kao talas koji diše. Krajem januara, tačno 31. januara, na rođendan moje kćeri Jovane (Ivo, kakav sam suvozač?) sedeo sam sa Galićem u kafani „Šumadija“, na Neimaru, i slušao. Milan Galić prema klupskoj administraciji nije legenda Partizana. Legende su Bobek, Šoškić, Kovačević, Vukotić. Nemam ništa protiv, naprotiv. Ali, ako Galić nije legenda, onda niko nije legenda ni u Partizanu, ni u jugoslovenskom fudbalu. Galićeva priča može se meriti sa Zemljotresom u Čileu:
Rođen sam u Temerinu, starom Đurđevu. Moj otac je otišao za Ameriku sa rođenim bratom i, kada je počeo Prvi svetski rat, on se ukrca na brod, vrati kao dobrovoljac, prošao je celu ratnu golgotu, nastavili su i dalje za Rusiju, zašto to mi nije jasno. Kad su se vraćali iz Rusije prolazili su kroz Vojvodinu, Srbi ih zaustave, daju mu kuću i zemlju u starom Đurđevu da bi što više Srba ostalo naseljeno u Vojvodini. Bio je jako vredan i radan, kad se dobro snašao, ode u Bosansko Grahovo, čuje da u Mirčićima ima jedna lepa devojka koja je već bila obećana Gavrilu Principu.
Otac se nije dugo razmišljao nego se s njom dogovorio, oteo je i doveo je sa sobom u Vojvodinu. Bio je snažan, jak, moćan, zgodan čovek. Ostavio je i slično potomstvo. Dovede je u Vojvodinu u Đurđevo, ona tu ostane.
Tu smo se svi rodili. Đorđe, pa su bila još dva brata: Bogdan i Milan i Marija, pa sam ja poslednji. Otac je umro 1938. godine, šest meseci pre nego što sam se ja rodio. Bio je jako vredan čovek, po ceo dan je radio po polju, ne znam koliko je imao zemlje. Uhvati ga sunčanica, prebace ga u Novi Sad, izgleda da je neko tamo pogrešio i on umre od sunčanice. Da li je to bila samo sunčanica, ne znam, niko od mojih nije znao da mi kaže. Majka je ostala sama, a Đorđe, rođen ’23. je malo pomagao majci, posle toga malo i sestra. Kad je počeo Drugi svetski rat i kada su Mađari počeli da ubijaju po Vojvodini, ona nas spakuje i odvede u Bosansko Grahovo, odakle joj je otac bio, u Mirčiće.
Nešto je bilo tamo. Neko imanje. Ne mogu tačno da se setim. Znam da na Šator planini imaju Donji i Gornji Galići. Ne znam šta ima, šta nema, šta je bilo, tamo od imanja, od zemlje. Sigurno je bilo nešto. Kad nas je odvela u Mirčiće, nisu nas baš primili kako treba. Majka se naljutila i nije htela da bude kod njih. Pričam priču koju su meni pričali. Nečega se malo i sećam. Tako da smo otišli, pošto je rat krenuo. Bila je bistra i pametna moja majka, pismena je bila. Našla je posao da uči decu u školi, a da mi stanujemo u školi. To je priča mog najstarijeg brata i sestre. Marija i najstariji brat odmah odu u partizane. Sestra je bila ’28. godište. Majka je ostala sa Boškom i sa mnom.
Tu smo bili do ’43-44. Onda su ustaše krenule da ubijaju po tom kraju, pa smo morali da se stalno seljakamo. Koliko se sećam ’44, mislim da je bio desant na Drvar, stalno smo bili u nekom zbegu. Kad se završio desant, tu smo negde prošli, majka mi je imala neke rođake kod Bosanskog Petrovca, našla je neku porodicu i tamo smo se smestili. Pošto smo imali jednog vola, mene su iz Bosanskog Grahova stavili na vola, Boško je kao malo stariji išao pored majke i tako smo bežali. Zaustavismo se u jednom selu kod Drvara, i ona nas smesti tu i vrati se po „dunje“ (posteljina od perja u Vojvodini), koje je ostavila usput kod neke žene. Vrati se i naiđe na ustaše i oni je… Odmah smo saznali. Rekla nam je žena kod koje je ostavila dunje. Sahranili smo je tamo. Ne mogu da se setim, pretražili smo ceo put od Grahova do Drvara… Pošto smo je sahranili, isterali su Boška i mene… Boško je našao seljaka kod koga je služio, čuvao ovce do 1946. godine kada nas je sestra našla preko nekih organizacija koje su se tada bavile pronalaženjem nestalih i ubijenih. Dovela nas je u Temerin u našu kuću. Kuća je bila prazna, bilo je to ’46, ’47. godine, Boško je odmah krenuo u školu, Marija se zaposlila, radila…
Đorđe je radio, trebalo je da bude proglašen za narodnog heroja, ali kada je čuo za majčinu smrt, naišla je jedna zarobljena jedinica i on ih je sve poubijao. To su mu strašno zamerili. Ostao je u Armiji, radio je u Udbi, bio tamo i viši savetnik. Dobro se održao, koliko u tome čovek može da se održi dobro.
Moj otac je bio izuzetno jak čovek, imao je neverovatnu energiju. Pričaju da se takmičio u 45. godini ko će na seljački sto da skoči bolje od njega. Mladež je kažu nadjačao u skoku uvis. Ja sam u osmoljetki konjičkim skokom skakao 1,60. U tome nema nikakvog prevrtanja, niti da preskočiš sa strane. Metar šezdeset. Odraz jednom nogom. Preko letve sa dve noge skačeš i dočekaš se na noge. Kako drugačije.
Bio sam najbrži na 100, 200 metara, udalj sam skakao šest i nešto. U Partizanu sam se takmičio sa atletičarima. Na 20 i 40 metara, sve sam ih pobeđivao. Oni u sprintericama, ja u patikama. Imao sam neverovatan start. Još kad tom sprintu dodaš loptu…
U Proleteru me je trenirao i Kiš, Mađar, jednu godinu. Bio je vrlo dobar trener. Znam da nas je mnogo toga naučio o organizaciji igre. Najviše sam naučio od Ilješa Špica, to je bio genijalac, za to se treba roditi. Ja sam u Zrenjanin došao ’49. ili ’50… Moram opet malo da se vratim na dečji dom. Sestra se udala 1949. godine i naravno otišla sa mužem. Boća i ja smo ostali sami, sestra nas odvede u Novi Sad u prihvatilište za decu palih boraca. Posle nekoliko meseci nas razdvoje, Boška ostave u Novom Sadu, mene pošalju u Kanjižu u dečji dom. Iz Kanjiže odem u Mol, iz Mola u Adu, iz Ade u Titel, iz Titela u Zrenjanin.
U svim domovima bio sam prvi, kad se igrao fudbal. Krpenjača je bila moj razum, moje srce, moje sve… Tako da sam ja na takmičenjima između dečjih domova sa 12, 13 godina bio u ekipi gde su bili i stariji domci. Uzimali su me u sve ekipe za sportske discipline. Svi su me znali, zato što sam tako mali, mlad, a spretan i sposoban u svim disciplinama.
U dečjem domu u Molu bila je devojka Matica. Ne mogu da se setim kako se prezivala. Otac joj je bio direktor škole, posle smo se dopisivali. Već tada je bilo popularnosti. Momčić to ne zna, pogotovo sirotan, niti misli o tome…
Uvek sam imao lopte krpenjače. Sestra me je posetila u domu u Kanjiži, spavao sam s njom u jednoj sobi u Zrenjaninu. Imala je najlon čarape, ja sam ih ukrao i napravio krpenjaču. To je odskakalo kao prava lopta. Ne znam od čega smo pravili, ali smo ih pravili da može da odskoči, a ne samo da se rola.
Kad god smo igrali fudbal, svi su se otimali da imaju mene u ekipi. Odmah se to videlo, odmah se to osetilo. Zato je jedan Milinković u Zrenjaninu, bio je profesor u gimnaziji, gledajući nas kako igramo, gore s prozora, rekao nekim prijateljima: „Ne znam šta zamišljamo da budemo i šta ćemo da budemo, da li ćemo u životu i koliko ćemo uspeti, ali ovaj mali Galić, ako ne uspe u fudbalu, onda niko živi neće uspeti.“
Talenat se odmah vidi. U dečjem domu sam sanjao da igram pored Bobeka i Zebeca. Želim da igram pored njih. Na kraju mi se to ostvarilo 1956. godine u Partizanu, na treninzima sam igrao pored Bobeka. Imao sam čudne snove u tim dečjim domovima. Sanjam neka stabla, velika stabla, neka energija i ja to upijam. Upijam nešto, kao da svemirska energija dolazi u mene. Imao sam ogromnu energiju, čudnovatu. Ne znam da li bih u drugim sportovima za koje sam bio talentovan postigao mnogo. Fudbal me je opčinio. Godine 1955. sam napustio dom. Upravnica je zvala brata Đorđa, rekla mu je da je zabrinuta za mene, jer sam zaljubljen u fudbal, da nisam loš đak, mogao bih lepo da završim školu, ali hoću da napustim dom i igram fudbal. Đorđe je sa mnom razgovarao i rekao, to je tvoja odluka.
Naravno, upravnica je razgovarala sa mnom, pa se sastao savet doma. Izuzetna žena, krvav borac za dom, sve što je mogla da nabavi najbolje da obuče decu, ona je nabavljala. Jer bilo je u Vojvodini malo potcenjivanja domaca. Ona nije volela sport, ne pa bog. Morate da završite školu, da se osposobite za neki životni poziv koji će kasnije da vam koristi. I tu je bila strašno uporna. Mi smo ceo dan učili od jutra do sutra. Ustanemo u šest, radili smo pola sata gimnastiku, potom odlazili u kupatilo i tek posle doručka u školu. Kad se vratiš iz škole mala pauza za ručak, učenje do dva sata, iza dva sata mali odmor, ponovno učenje do osam uveče. I nema nigde napolje da ideš. Tako sam 1955. godine izašao iz dečjeg doma. Leto je bilo, na sebi sam imao jednu majičicu, džemperić koji je, čini mi se negde bio bušan, kratke pantalone.
Godine 1952. sam krenuo u Proleter na trening, sa 14 godina. Bilo je desetak nas u domu koji smo dobro igrali fudbal. Koča Kolarov nas je sve prihvatio. Bila su razna takmičenja u domu i po školama. On je išao i gledao takmičenja u fudbalu, zapazio je 10, 15 igrača iz dečjeg doma u Zrenjaninu, koji bi mogli nešto da naprave u fudbalu. Došao je i zamolio, upravu, samo da probamo. Odabrao je bogami dosta onih koji su uspeli da uđu u prvi tim Proletera, to su bili Rašić, Đuričić, Medan, Prole. Otišli smo na trening sa 13, 14 godina i on je posle nekoliko meseci sastavio podmladak Proletera i bogami napravio odličan tim. Krenulo je takmičenje podmladaka po Vojvodini i mi smo postizali vrlo dobre rezultate. Stalno je govorio za mene, ljudi to je neverovatno, pa to je drugi Zebec. Ja mu se jednom prilikom požalim da hoću da izađem iz doma, jer upravnica neće da mi dozvoli da treniram. Kaže dobro, ako si rešio, ja ću doći da porazgovaram sa upravom. Razgovarao je, oni prihvate, rekao je da će mi naći porodicu kod koje će me smestiti i kupiti garderobu, i 1954. godine već sam bio u prvom timu Proletera, igrao sam levo krilo. Pošto je tek trebalo da napunim šesnaest godina morao sam da imam ličnu kartu. A ja ne znam gde sam rođen. Ne mogu da dobijem sestru, ni mog Bocu, ni Đorđa, i oni mi stave da sam rođen u Maleševcu u Bosanskom Grahovu. I to mi dan-danas ostane, nisam promenio. Sa ličnom kartom i lekarskim pregledom stekao sam pravo da igram.
Vrlo brzo sam bio prihvaćen od svih. Videlo se to na terenu. Otkada sam ušao više nisam izlazio iz prvog tima. Prvo sam igrao levo krilo, pa sam prešao na levu polutku. Moj trener, čika Koča, bio je fenomenalan čovek. Bio je drugi otac. Bivši fudbaler Obilića iz Zrenjanina, čak je bio kandidat za reprezentaciju. Ali sve je umeo sa decom, da ih urazumi, da im pomogne kao roditelj, malo pomazi ako treba. Sem toga, bio je veliki stručnjak. Ni od koga ništa nisam naučio što se tiče samog fudbala. Rodio sam se takav. Samo sam gledao šta ko radi, upijao i pokušavao da nađem bolje od onog što su radili. To mi je Špic i rekao. Na utakmici kvalifikacija za Prvu ligu igrali smo sa Sarajevom. Ferhatović pređe celu našu odbranu i da gol. I ja sam nešto slično uradio. I tako izjednačimo. Bila je velika greška kod sastavljanja tima, Sandić je bio trener, bivši igrač i on se gurnuo da igra, kao da pomogne i to da igra na mojoj levoj strani. Mene stavi na desno krilo, morao sam da trčim i otimam lopte od mojih igrača, drugi gol je bio penal… Poveli smo sa 2 : 1, sa 3 : 1, ušli bismo u Prvu ligu. Sva sreća… Ma Bog je sve odredio… Da smo ušli u ligu, ostao bih u Proleteru. Ma ne znam šta bi se desilo. Bio sam odlučio da idem. Ali pošto sam navijao za Partizan i želeo da igram pored Bobeka i Zebeca, naravno da je Partizan bio najinteresantniji. Uzeo sam ispisnicu iz Proletera i došao u Partizan. Došli su iz Partizana, sa mojim bratom, i registrovali me. Pošto uprava Proletera nije htela da pusti najboljeg igrača, želela je da poništi tu registraciju pa su se žalili Fudbalskom savezu.
Došao sam u Partizan u leto 1958. Tu je generacija beba koja je već stasala. Kada sam došao na prvi trening, bio sam pridružen prvom timu, ali s nama su bili i igrači drugog tima. Ulazim unutra, puno igrača: Stojanović, Bruno Belin, Lazarević, Jovanović, Kaloperović, Pajević… Nisu tu ni Miloš, ni Valok, ni Bobek. Zebec je tu, Mesaroš je tu… Još niko od mladih nije ušao. Igrao sam prvo sa ovim starijim timom. Iz Budućnosti je bio došao Laza Radović, iz Vojvodine Vukelić, Brana Mihajlović… Tako da je stvoren bio prvi tim. Nisam imao pravo da igram tri meseca, šest meseci prvenstvene utakmice. U oktobru su počele kvalifikacije za Kup. Na treninzima dve ekipe, igrali smo između sebe, prijateljski. Posle mesec dana mi priđe Ilješ Špic… Trener Špic nas je terao da sa centra šutiramo na gol punom, direktno, ne sa strane… Niko nije pogodio jer je zakon fizike takav. Prišao mi je posle mesec dana i rekao šteta što nisi pet santimetara viši, ti bi bio najbolji centarfor.
Posle toga je naišla mlada generacija. Tako da se tu skupilo 40, ako ne i više fudbalera. U Partizanu su rešili, a i propis je bio takav da ne može ostati više od 30. Među njima i Vasović otpadne. Igrali smo prvu utakmicu s Novim Sadom za kup, imali su izvanrednu ekipu. Jedva, na jedvite jade igramo nerešeno. Zebec je izneo utakmicu na plećima, i pošto nije bilo produžetaka, odmah su se šutirali penali. Oni odrede Klipu, stojimo na centru, Ilješ pita Zebeca hoće li on da šutira, on kaže ne, ne, znam ko će i pravo kod mene. Kaže, mali uzmi loptu i šutiraj. Šutirao Klipa, ja, on, ja, on promaši, ja dam… Međutim, nisam mogao da igram prvenstvene do marta 1959. i meča Partizana sa Vojvodinom kada smo pobedili sa 2 : 1, a ja dao dva gola. Nastavim i dalje tako na svim utakmicama, na kraju maja meseca, sastavlja se državni tim. Tirnanić kaže hvala ti bože da imamo jednog centarfora koji ume da igra fudbal. Ni nepuna tri meseca nije prošlo od mog dolaska u Partizan, a pozovu me u reprezentaciju. I na prvoj utakmici protiv Bugarske dam gol u 28. sekundi… Božija ispomoć. Den Braun je rekao lepu rečenicu – Božije posredovanje. Stvar je tehnike da to dopuniš.
Posle Partizana igrao sam u Liježu gde je bio trener Miša Pavić. Kada sam dolazio na probu u Crvenu zvezdu 1955. godine Miša Pavić je rekao da imaju igrače kao što sam ja… Nisam voleo da idem u Standard. To me je novinar Jovica Veličković izradio.
Godine 1965. u vojsci su se dešavala čudna trvenja. Te godine smo ponovo prvaci, uprava se menja, dolazi uprava koja je za drugu stranu na kojoj su Vladica, Vaske… Mene je ta uprava proglasila najcrnjom ovcom i najgorim čovekom koji je ikada bio u Partizanu. Jedva smo završili to prvenstvo, učestvovali u kvalifikacijama za Kup šampiona, dam dva gola Nantu i posle toga odem u vojsku, ali je ta uprava ostala…
…Počeo sam da igram za omladinsku reprezentaciju 1955. godine u Skoplju, bilo je odličnih fudbalera, Vučina Vasović iz Budućnosti, fenomenalan tehničar, igrači iz cele Jugoslavije. Od 30 igrača mora se izabrati 18 onih koji idu u Grčku i igraju dve utakmice protiv njihovih omladinaca. Bogami oni mene povedu. Ko je glavni krivac? Hugo Ruševljanin na sastanku komisije Vojvodine kaže da će od mene biti takav igrač da moram da idem s reprezentacijom. Te 1955. godine sam učestvovao na prvenstvu omladinaca u Montekatiniju u Italiji. Godinu kasnije sam postao kapiten reprezentacije u Mađarskoj, Miša Pavić je bio trener. Tamo nismo bog zna kako prošli, nismo bili ni loši. Bio sam najbolji golgeter na tom turniru. Bio sam kapiten olimpijske i kapiten A reprezentacije. Igrao sam 51 put, a 24 puta bio kapiten, kapiten olimpijskog tima koji je osvojio zlatnu medalju u Rimu, posle 31 godine pobedili smo Mađare, bili drugi u Evropi, bio sam u najboljem timu Evrope. Sve to kad se sklopi, ova uprava sa Zečevićem kada je birala najveće legende Partizana, dodelili su priznanja Bobeku, Šoškiću, Vladici Kovačeviću i Moci Vukotiću. Njima četvorici dodele ta najveća priznanja. Ovo ne govorim zbog neke moje taštine. Ali činjenice su činjenice. Na 51 utakmici u reprezentaciji dao sam 37 golova.
Vladici Kovačeviću sam znao da kažem, kad vidimo da ne ide: „Vladice, tako dalje nećemo da prođemo. Mi smo najjača ekipa, a gost dođe u Beograd i njih 11 se nabije u šesnaest metara. Navaljuješ, probaš… Vlado, moramo na varku s njima, kad krenem na jednu stranu daj mi loptu, pa mi daj drugi put na tu istu stranu, treći put ću opet da krenem a ti daj iza leđa protivniku.“ Prvih 20 minuta kad daš gol, možeš da daš pet, koliko smo i davali protivniku.
Dupli pas je najdivnija igra na svetu, bez duplog pasa nema ni igre. To je najjednostavniji i najveličanstveniji dribling. To je igra bez velikog jurcanja. Jedino kad si u nekom škripcu onda tu može da… Imao sam jako dobar dribling telom, ljuljanje protivnika. Štef je imao to ljuljanje, on je imao još i rolanje… Ja sam imao taj dribling, brzina, pa staneš, zama’neš, tako me je i povredio Crnković. Protiv Dinama smo igrali, primio sam loptu po desnoj strani, sjurio se ka korneru i on me je pratio, ja zamahnem kao da ću da centriram, loptu ispod noge provučem iza ove druge noge, na drugu stranu. Onda me je on šopio po nozi i tad sam osetio da me je koleno prvi put zabolelo. Tada mi je malo pukao meniskus, ali sam dugo igrao sa tim…
Iz one starije generacije igrača meni je najbliži bio Zebec. Univerzalni igrač. Zebec je fudbalski genije. Nemoguće je porediti Bobeka, Zebeca, Rajka. Svaki je bio pojam za sebe, velika vrednost. Od mlađih po talentu najbolji je Zoran Miladinović, ubedljivo. Šteta. Bio je šmeker. Zoran je mnogo ličio na Zebeca, samo nije imao Zebecovu brzinu. Mene je obožavao. Kad se pojavio Hasanagić kaže mu na poluvremenu: „Hasane, molim te gledaj Galića kako igra, njemu mogu u svako doba da dam loptu. Gledaj šta radi i samo to radi.“ Ja sam imao posebne načine za otvaranje i primanje lopte. Nikad nisam išao da sačekam loptu, već prema njoj. Ali, ne odmah prema njoj, morao sam da uradim nešto, prvo da zavaram protivnika, napravim neku fintu, levo desno, pa kad ga malo zavaram, tek onda idem u susret lopti.
Sećam se utakmice u Sarajevu, igrali smo protiv Železničara, pobedili smo sa 1 : 0, dao sam gol, izbacili ih iz Prve lige. Na klupi su sedeli… mali Damjanović… Kod primanja tih lopti stalno sam imao finte. Krenem na jednu stranu, odnesem loptu na drugu stranu. To sam pet, šest puta napravio ispred same klupe, kad su oni počeli da se smeju, Jusufbegović se zaleti na mene. Čebincu noga ovde prošla, da ga je zakačio ko zna gde bi mu glava otišla… Mene nije mogao da uhvati. Napravim fintu, on proleti.
Čebinac je imao taj dribling udesno, pa centaršut. Ja sam voleo centaršut Paje Samardžića, jači je bio, naletiš, ona te udari u glavu i uđe u gol. A Zeka je imao taj lob, padajući…
Ne znam, ne mogu sebi da objasnim kako nismo osvojili 1962. Prvenstvo sveta u fudbalu. Dobru smo ekipu imali. Krivim Ćosića, Obradovića, Ćirić je bio trener, tu je bio Hugo Ruševljanin. Oni su morali da stave iz Dinama centarhalfa Markovića… Kovačević je malo igrao, on je vrlo dobar igrač, izvrstan igrač.
Bila je jako dobra atmosfera, mi smo bili u Ariki. Šteta što nije bio Paja Samardžić na desnoj strani, Joška na levoj, to je tolika greška bila. Pet igrača igraju na krilu, Šijaković, Mujić, Vladica, Anković… Zamisli ti, kad Aca Obradović napravi takvu grešku. Katastrofalnu, on je gledao Čehe i Mađare u četvrtfinalu i levi bek Čeha se stalno ubacivao Mađarima i vodio napade. I zahvaljujući njemu su oni izbacili Mađare. Aca Obradović umesto da Melića ili Vladicu stavi na desno krilo, a on stavi Šijakovića protiv Čeha u polufinalu Svetskog prvenstva, koji nikad nije igrao na toj poziciji, igrao je desnog beka. Ali zašto ga je stavio? Da bi kontrolisao tog češkog levog beka. Izbacio nam je igrača iz igre, imali smo manjak igrača. Pored svega toga mi smo 80 minuta bili u šesnaestercu Čeha. Non-stop. Ne mogu sebi da oprostim tri stopostotne šanse. Ja prođem po levoj strani, do korner linije, golman ide na mene, izašao skroz van gola. Vidim Šijaka na penalu, ja mu vratim loptu, prazan gol, potpuno prazan gol. On odmah šutira, nekako je lako udari i ona pogodi u leđa čehoslovačkog centarhalfa, koji je utrčavao ka golu i odbije se. Skoblar uhvati volej sa pet metara i pogodi golmana u glavu… Nismo imali ni sreće tad. Bila je slaba organizacija u odbrani. Kod prvog gola bio je ofsajd, to smo videli kasnije na snimcima, ipak sudija je propustio da svira, Čeh je kasnije izašao sam pred golmana. Onda mi izjednačimo. Vladica Popović gradi loptu na korner liniji, da ode napolje, da bude naša lopta, a Čeh mu je nekako izvuče ispred njega, da sebi for i doda saigraču na penal i taj nam da gol. Treći gol… Marković igra rukom, niko ne zna živi zašto…
Pobedili smo Urugvaj. Dao sam gol, namestio Jerkoviću gol, 3 : 1 je bilo za nas. Protiv Kolumbije je bilo 5 : 0, dao sam dva gola. Posle utakmice došlo je kompletno rukovodstvo urugvajskog Penjarola da razgovaraju s našim rukovodstvom Acom i Ćosom i tražili da razgovaraju sa mnom da odmah krenem u Montevideo. U avionu za Santijago ponovo su došli da razgovaraju sa Acom da me spakuju i vode u Montevideo.
Dobro bih se snašao tamo. Mada su oni bili fudbalski genijalci. Kad je došla utakmica s Nemcima, imali smo veliku tremu, već se približavala završnica, a stalno smo gubili od Nemaca. Dobro smo se pripremili, dobro organizovali, pa smo i mi i oni imali dosta šansi. I najrealniji rezultat bi bio 1 : 1. Ja sam probio skroz po desnoj strani od centra, predriblao jednog, pa drugog igrača, došao do same korner linije i video Radakovića i on je naleteo na tu loptu i dao veoma, veoma lep gol pod prečku. Naravno, imali smo još i mi i oni šansi. Mi smo hteli po svaku cenu da sačuvamo tih 1 : 0, to bi bila prva pobeda protiv Nemaca i prvi plasman u polufinale. Tako da su oni često imali veliku inicijativu na terenu, ali smo se mi ipak dobro branili. Šole je dobro branio, tako da smo izdržali do kraja. Čini mi se da smo ih imali na kontrama, da smo mogli još nešto uraditi.
Ja sam uvek slabo igrao na prijateljskim utakmicama. Godine 1960. na Olimpijskim igrama, kad smo osvojili zlato (tad su igrale najjače reprezentacije), dao sam sedam golova, tri Bugarima. Imao sam taj maler u finalu sa isključenjem. Sudija je mislio da sam njega opsovao. Posle, kad sam igrao utakmicu, za Standard, u četvrtfinalu Kupa kupova u Lidsu, protiv Lidsa, sudio nam je Lo Belo, sretnemo se i uspemo da se sporazumemo. On mi se izvinio, rekao je gledajući snimak sa te utakmice da je video da ja njemu nisam mogao ništa da kažem. Na sreću ja sam već dao gol u prvom minutu. Gledamo polufinale Danska–Mađarska. Ja posmatram danskog golmana, izlaze Mađari pred njega sami, jedan na jedan, samo se baci i hvata loptu, ne mogu mu ništa. I jednog trenutka penal za Mađare, Albert namešta loptu, golman Danske stalno žvaće žvakaću gumu, i mrtav ’ladan stoji na gol liniji. Albert se taman namešta da krene kad ga golman Danske zaustavi. Albert stane i gleda ga šta ovaj radi. Danac mrtav ladan ode do stative, izvadi žvaku iz usta i zalepi je na stativu. Albert se zaleti, šutira, a on se samo baci i uhvati loptu. Neverovatan čovek, naravno, Danci pobede sa 2 : 1 Mađare i plasiraju se u finale. Mađari su 90 minuta bili pred njihovim golom, ne znam šta bismo mi uradili sa Mađarima.
Pred utakmicu u finalu razmišljam i vidim da su Mađari slabo šutirali iz daljine, prvu loptu koju sam dobio, bilo je to negde oko 20 metara od gola, odmah sam je šutnuo, a Danac je nije ni očekivao, nije stigao ni da podigne ruke za naš prvi gol. Drugi gol na isti način, na ivici šesnaesterca, ja sam imao loptu, dodao je do Matuša i on mu isto tako sa 20 metara da gol za 2 : 0. Međutim, u 37. minutu ja sam u šesnaestercu, ide centaršut ka meni, a Bora Kostić iza mene vikne „Gale pusti“, ja pustim loptu kroz noge i dođe do Bore na penal i kad je Bora levom nogom tresnuo loptu, razvalio je mrežu. To je 3 : 0 za nas, finale olimpijskog turnira. Učestvovao sam u sve tri akcije kod golova. Kad sudija svira ofsajd od mene, kako od mene ofsajd, ja propustio loptu? I kaže: „Dok si propuštao loptu bio si u pasivnom ofsajdu“. Međutim, Bora ne čuje pištaljku, Bora da gol, trči ka centru, skače, ne čuje ništa. Odjednom, okrene se i vidi da je gol poništen. Dolazi do sudije nervozan, prgav i on hoće da se svađa. Sudija je meni iza leđa, ja sam kod Bore, guram Boru, kažem mu: „Boro nemoj tebe da izbaci, nek ide u pizdu materinu, jer vodimo sa 2 : 0 i osvajamo zlato.“ Samo to sam uradio i rekao. Bio sam leđima okrenut sudiji, to je on video posle na snimku, pa mi se zato izvinjavao. Bio je na seminaru sudija u Subotici mesec dana pred Olimpijske igre i tu su ga naučili psovkama. A Italijani kad psuješ majku… I tako me izbaci napolje u 37. minutu. Znaš kako sam se osećao, kapiten.
I posle kao kapiten, trener Ćira, veliki zvezdaš, navukao me na tanak led. Ja sam morao da izađem van terena, nije mi sudija dao da sedim na klupi, nego sam morao da izađem na tribine. Da bih došao do medalje moram da uđem, karabinjeri mi ne daju da uđem na glavni ulaz, žica svuda okolo, i šta ću, ja preskočim preko žice. Postrojavaju se već tamo treći, drugi, prvi i Ćira kaže, znaš šta, bilo bi nezgodno, ti si isteran, da se popneš na postolje, gore je naša zastava, pa himna, da publika ne zviždi zato što si isključen, pusti Bora nek’ se popne. Ja pristanem. Jedanput se u životu penjem na to mesto, ali rekoh ’ajde.
Iste te godine smo bili drugi u Evropi. Bila je ona čuvena utakmica protiv Francuske kad su oni vodili sa 4 : 2. Jeste, bilo je 3 : 1, pa 4 : 2 za njih, a pobedili smo 5 : 4. Mogli smo deset golova da im damo. Tad sam dao gol, sedmi-osmi minut na početku, kao Brazilci. Brazilci kad šutiraju, imaju taj efe, oni ne krive mnogo stopalo, kad šutiraju iz daljine oni loptu ne hvataju odmah, malo dublje zahvate loptu, malo jače, bliže sredini, tako kad lopta sa 20 metara ide ka golu vrlo često ona na kraju kad dođe kod golmana skreće. Ja sam je šutnuo na taj način. Golman je krenuo na jednu stranu, pa na drugu, ne može je uhvatiti. To se da izvežbati. Sudija je toliko navijao za Francuze da je to već sramota bila, i publika je to videla. Ofsajd 10 metara. Šole, Šoškić, izađe na šesnaest metara, stane i neće da brani. Ovaj ga obiđe i da gol i tako dva puta. 3 : 1 za njih. Onda smo se razljutili i krenuli da igramo. Dali smo im četiri gola kô od šale, a šansi… Ja sam hteo da išamaram sam sebe što ih nisam pretvorio u golove.
Dobro je igrao Dražen Jerković, pa Bora Kostić, Šeki, on je odličan igrač, oseća igru samo suviše voli da se zabavlja, on oseća to samo ponekad kasno predaje loptu. Ja sam ga jurio po terenu kao kapiten da ga bijem. Ja na jednu stranu, on zama’ne pa zakovrne, ja na drugu, on isto. Pitam ga „Šeki šta radiš to?“ A ja kapiten.
Aco Obradović je posle Čilea dolazio kod mene kući, kumio i molio, kule i gradove obećavao da pređem u Zvezdu. Nudili mi vilu pored stadiona i obećavali da će srediti da iste te godine budem proglašen za najboljeg igrača Evrope. A oni su tada bili moćni.
Te 1962. Garinča je bio najbolji i on je izneo i zaradio titulu svetskog prvaka. To mi je žao, što nismo igrali s njima, bila bi to izvanredna utakmica. Brazil je tada bio ranjiv, Pele nije igrao, igrao je samo Garinča, njega stopiraš i imaš igru u svojim rukama. Najžalije mi je to Svetsko prvenstvo, ne mogu da oprostim ni sebi ni celoj ekipi. Najmanje smo mi krivi, igrači. Najveću krivicu snosi rukovodstvo reprezentacije. Nisu bili dovoljno ni stručni, nisu dovoljno pripremali ekipu. Imali smo kondicionog trenera koji se brinuo, tako da je to bilo kako treba. Sami smo se dogovarali na terenu, to je najvažnije. Trener ne može da ti nacrta kako ćeš igrati na terenu. Meni nikad niko nije nacrtao kako ću da igram fudbal. Špic me je samo jednom prekorio, kada sam napravio veliku grešku. Tada sam se bio naljutio na njega. Igrali smo protiv Dinama u Zagrebu i pobedili sa 2 : 1, dao sam oba gola. Bio sam na aut liniji, ne znam šta sam uradio, on me je prekorio, ja sam se okrenuo i ne znam više šta sam mu rekao. Posle sam se Špicu izvinio sto puta. Bio je u pravu, nisam smeo to da uradim.
Da mi je ova pamet i taj talenat koji sam imao na terenu, obogatio bih fudbal. Ne može onaj u petoj godini da komponuje za klavir i ceo orkestar. To se rodi za to.
Najvažnije je da čovek prepozna svoj talenat i da ga istera do kraja. Još 1955. godine ja kažem upravniku, idem da pitam klub da mi da jednu sobu. Ja sam odlučio da idem iz doma, to je bila moja ljubav. To je sve u meni. Ja sam stvarno obožavao fudbal i ni za šta drugo nisam znao. Dobro, završio sam fakultet. Pravni fakultet. To je navika iz doma. Ujutro pred polazak u školu učenje, vratiš se učenje, predveče, pred večeru učenje. Non stop su nas obilazili, stalno si učio. Radnu naviku sam stekao. Ja sam fakultet završio u 35, vratiš se i šta sad da radiš s pravom. To sam završio zbog sebe…
Na Svetskom prvenstvu 1954. video sam jednu strahovitu utakmicu, kad je Mađarska pobedila Nemačku sa 8 : 3 i navijao sam za Mađare, a tukao sam se sa Mađarima u dečjem domu kad sam bio u Kanjiži. Imali smo zakazanu tuču. Mrzeli smo Mađare jer su bili veliki zlotvori. Sećam se naše utakmice, Miloš Milutinović je odigrao jednu dobru utakmicu, protiv Francuza mislim. Gledao sam TV snimke, mnogo sam gledao snimke iz Švajcarske. Miloš bi mogao da igra sada. Miloš je bio blagodet od čoveka i inače je bio genije. Kao Krojf.
Niko nije znao više od Krojfa. Pele je sporać za Krojfa. Krojf ode u šesnaesterac, uzme loptu, ode do gola i daje gol. Na 20, 30, 40 metara otima loptu i daje gol. On pokriva ceo teren, zato se i razboleo, nije srce to moglo da izdrži. Genijalnost u fudbalskoj igri, tehnika. Za mene je on daleko iznad svih igrača, ne zato što sam ja sličan njemu ili je on sličan meni, nego zato što je genije.
Nesrećno su izgubili ono finale protiv Nemaca 1974. Neverovatno, koliko ti Nemci imaju sreće, tad im je sve išlo, zato im sad ne ide ništa. Kakve sam ja golove video koje je Krojf davao. Kad sam igrao u Standardu, Belgijanci su me proglasili da sam najbolji stranac koji je igrao u Standardu do tad, za mog doba, posle ne znam. Lopta mi ide u susret, ja se ne okrećem nigde, udaram loptu efeom u ćošak, golman nije podigao ruke, nije znao šta da radi, to je i Krojf radio. Takav gol je dao i Tevez. Toliko ideja ima u fudbalu. Ja ne gledam engleski fudbal, to je ratnički fudbal, na kraju će pobediti ko ima više mrtvih.
Derbi, ovaj sad što igraju Partizan–Zvezda, to je sramota, vandalizam, to više nije derbi. Ja ne idem na utakmice, ja sam osetljiv čovek, nemam živaca, ne mogu da gledam ove grubosti. Ja nikad nikog udario na terenu nisam. Naš derbi na prepunom stadionu Partizana ima 55.000 gledalaca. Pustili ih do samih linija. Ma niko nije očešao nikog, nijedan navijač reč nije rekao. Bilo je 1 : 1. To je moj drugi-treći derbi.
Dok pred prvi derbi celu noć nisam mogao da spavam, ujutro kažem doktoru Ristiću, velikom hirurgu, da nisam celu noć spavao, a on veli pa šta. Imao je takav pristup igračima da ih je lako mogao ubediti. Jesi ležao, kaže. Jesam, Pa šta hoćeš, odmarao si se celu noć, izađi na teren i igraj. Kad sam se zagrevao od silne treme me nešto na preponama stezalo, prosto ne možeš da trčiš. Izašao sam na teren i bogami sam prvo poluvreme slabo odigrao. Nije bilo najslabije, ali to nije bio taj Milan. Drugo poluvreme trener me izvede iz igre i ja sam ga poljubio, spasio me. Koliko može da oduzme strah! Posle sam se toga oslobodio. Na pripremama smo radili dosta i sa tegovima, a ja sam imao tu sreću da sam rođen sa elastičnim mišićima. Miša Pavić je video šta ja s loptom mogu da uradim u Liježu. Tri trenera su gledala kako smo se dodavali, jedan njihov dobar igrač i ja na 40 metara iz raznoraznih kombinacija. Kad je Miša video kako primam, štopujem i odvodim loptu 30-40 metara levo-desno, on i treneri su se zaprepastili, rekli su da to još nisu videli. Nije Miša tražio da se posebno vežba. Igramo na dva gola i kroz igru je pravio neke manje korekcije.
E, već kasnije, u derbiju dao sam tri gola. Tad sam već bio opasan, stabilan. Vukelić prođe po desnoj strani, centrira, ja na 16 metara u punom naletu na grudi, odskoči ispred mene, sastavljam je volejom i završava u golu Stojanoviću iznad glave. Možeš misliti oduševljenje Partizanovih navijača. I drugi gol sam dao veoma lepo.
Vislavski je dao dva gola. To je bio mlad i interesantan mladić. Mali je dogurao do reprezentacije po potencijalu fizičkom i igračkom, ali mu je falilo u glavi. Pravim veliku razliku između inteligencije i fudbalske inteligencije. Znam fudbalere koji imaju inteligenciju koja nema veze s fudbalskom, fudbalska inteligencija je neverovatno značajna. Ja sam u jednoj sekundi pet ideja imao šta ću da uradim sa loptom. To je bitno i važno, i odlučiti se za ono najbolje rešenje. Moraš kroz trening da sve to počneš automatski da radiš, i da to samo nadograđuješ posle. Uvek je to jedna napetost. To je poseban doživljaj. Ti si u centru zbivanja, u žiži vrlo važnog događaja kad dođe sto hiljada ljudi da te gleda, znaš li šta to znači. Dođe sto hiljada gledalaca, Vembli 1961. godine, a stadion kô zamak. Završilo se prvo poluvreme, izlazimo iz svlačionica, kad sam izašao, gledam gde sad treba da stanem, ma neverovatno. Nisam bio sebičan, i to jako sebi zameram. Ja sam mogao toliko golova da dam, ali sam stvarao šanse i drugima. Ja sam toliko drugima pomogao, a i sada bih rađe drugom pomogao nego sebi. Volim da vidim da se neko drugi raduje. Ja sam za reprezentaciju mogao da dam sto golova. Toliko sam šansi ja nameštao. U Partizanu isto.
U Partizanu sam najviše voleo da igram s Vladicom Kovačevićem. Žao mi je što je Kaloperović prestao rano. Toma je takav šmeker fudbalski bio, lukav je bio u igri, znao je da daje lopte u šesnaesterac iza leđa protivnika. Sad vidim, uveo je to malo u engleski fudbal trener Arsenala Arsen Venger, a to smo mi radili. Nikad se ne daje lopta direktno u noge igraču. To sam ja shvatio, nisu drugi shvatili. Kada gledaš fudbal, stalno daju u noge, ako ima prostor ispred sebe, nateraj ga, to sam ja Vladicu naučio.
Bila je ta trenerska škola, pa kažem da se i ja upišem, Vladica, Vaske, svi odreda upisali. I mi iz inostranstva došli, ’ajde da završimo i za tog trenera, pa možda nešto i uspemo. Na Košutnjaku smo radili vežbe i raznorazne stvari, u sali smo vežbali i dribling. Trener (čijeg imena ne mogu da se setim) kaže: Vladica, pa ti si važio za najboljeg tehničara, ajde sad pokaži to, a Vladica kaže: Ja vam se izvinjavam, ja to ne umem tako da uradim kao Milan, ja bih molio Milana da to uradi. Oni su stali, koji me ne znaju, pitajući se kako sad Milan. Milan je sve to pokazao i došao je profesor, pa kaže: Alal ti vera, pa nisam ni ja to znao.
E to finale prvaka… u Briselu. Dolazim na petnaest dana, a godinu dana nisam šutnuo loptu. Gde možeš nešto i da uradiš, nemaš snage. Ja sam jedini bio na pripremama, od ovih niko nije hteo da dolazi, svi su gledali kako da nađu klubove, da potpišu ugovore. Dolazili raznorazni predsednici klubova, uopšte se nije mislilo na tu finalnu utakmicu. Uprava je bila zainteresovana samo za pare te 1966. godine.
Drugačije bi bilo da je igrao Zoran Miladinović, nego tu je Vaske napravio grešku, što je na takvoj utakmici zabranjeno. Da te protivnik tako vrtne, a da ga ne tresneš, to ne može. Bistar je bio, ali to nije smeo da mu dozvoli, morao je da ga presamiti. Prvo poluvreme smo ih nadigrali totalno, ja sam imao neke šanse, Hasan je imao, ma imali smo ih, ali mi smo nespremni psihički ušli u utakmicu, pogotovu sam ja bio nespreman i psihički i fizički. E, samo da sam imao snage, samo je snaga bila u pitanju… Svako je gledao gde će šta da uhvati, niko nije mislio na fudbal. Možda se jedanput u životu jednom klubu takva šansa pruži. Mi smo to zaslužili po kvalitetu, ali klub nije bio na nivou.
Gegić je bio solidan trener, ali uprava nije znala ništa. Oni su nama sve ostavili, mi igrači smo glavni krivci. Nismo mislili na fudbal, nedostajao nam je dogovor, nismo bili kompaktni na terenu.
Igrač koji se nije dovoljno dokazao, a za mene je bio veliki igrač, bio je Bečejac, taj je bio pravi lukavi igrač da proturi loptu tamo gde niko ne misli da može. Lucidan i stamen igrač. A bio je plan da dođu još neki igrači. Da smo ostali svi zajedno, više bismo zaradili tako nego što smo igrali po inostranstvu. Jer tada, u to vreme su bile samo Nemačka, Belgija i Holandija otvorene za fudbal, sve ostalo zatarabljeno.
Toliko je bilo dobrih fudbalera u staroj Jugoslaviji, ne samo Bobekova, ne samo moja, pa posle toga Džajina generacija. Veliki broj fudbalera je bio, ali slabio je kvalitet fudbala, nije bilo ljubavi i strasti.
Bili smo četvrti na svetu, drugi u Evropi, zlatna medalja na Olimpijskim igrama, sve u dve godine. Protiv Rusa, produžetak u finalu, Prvenstvo Evrope u Parizu.
U finalu protiv Rusa, jao što sam bio ljut na sebe posle te utakmice. Stvarno sam pretrčao mnogo. Imali su Rusi dobar tim, imali su centarfora Ponedeljnika, desno krilo Metrvelija, pa Neta, a Jašin brani. Mi smo toliko dobro igrali, bolji smo bili, ja sam dva puta izašao sam i Jašin mi je odbranio.
Šole je dobar čovek, ali nije smeo da prihvati da bude rezerva. Htedoh da mu kažem sad na proglašenju sportiste godine, a nisam bio za istim stolom, ali ne znam kako bi to shvatio. Mi smo imali jako dobar tim. Centrirana lopta sa desne strane, Šekularac je nabacio tu loptu, ja utrčim baš na pet metara, na meni je Rus i samo je malo glavom skrenem u gol. Kod udarca glavom ne zna se gde lopta ide, kad šutiraš nogom obično se vidi gde ide lopta, a glavom nema šanse. 1 : 0 za nas. Posle toga, lopta dolazi do mene, ja je propuštam i ona ulazi u prazan prostor. Bora to oseti, utrči sam u šesnaest metara, malo sa leve strane, zamahne, uhvati malo veći efe i ona prohuji pored same stative. Da je bilo 2 : 0 bilo bi gotovo. U drugom poluvremenu, kako smo primili taj izjednačujući gol, ne mogu nešto da se setim, nešto je traljavo bilo. Primili smo gol, Vidinić nespretno izađe na jednu visoku loptu i golmani obično kad istrčavaju da hvataju loptu koleno guraju napred, i on udara Zorana Miladinovića u butinu. Zoran nije mogao na nogu da stane. To je bila polovina drugog poluvremena i izdržali smo do kraja, ali je u produžetku na jednu nabačenu loptu iz kornera sa leve strane Vidinić bio u nedoumici, hoće-neće da uzleti, Zoran ispred njega i Rus utrči i samo je malo skrene glavom u gol. Bila je to izvanredna utakmica, bili su oduševljeni Francuzi i vrlo lepo su posle toga pisali. Tada mi je Ćirić rekao, kako su pitali Bernabeua da li je zapazio nekog fudbalera koga bi mogao da odvede u Madrid, kaže nisam video nikoga, ali sam video jednog koga ne mogu da odvedem. Koga, pitao je Ćirić, a Bernabeu mu kaže: Milana Galića (tada nije moglo da se ide iz Jugoslavije dok igrač ne napuni 28 godina). Bio bih proglašen za ne znam šta tada, godinu dana ne bih smeo da igram, ne bih smeo da se vraćam u zemlju, bio bih proglašen neprijateljem države.
Najdarovitiji moraju najviše da vežbaju… Ja se ljutim na ove naše tenisere, posebno na teniserke što su došle na vrh i stale. Nadal je izjavio da svakog dana sve više i više radi. Kad si uspešan i šampion Evrope, ma radi još više da bi održao to. Najteže je održati vrhunsku formu. Samo rad, rad, rad i ništa drugo.
Znaš šta sam mogao da uradim na terenu da mi je ova pamet bila. Mogao sam da doprinesem mnogo Partizanu, reprezentaciji… Oni su smatrali da ja nisam tehničar zato što sam odmah davao lopte. A umetnost je dati loptu, precizno i pametno dati loptu, to treba naučiti. Ovi naši igrači ne znaju na dva metra jedan drugom da dodaju loptu…
Idealan tim Partizana – Šoškić, Jusufi, Belin, ako bih stavio Čika, onda bih morao staviti i Bečejca u half liniju, onda Minda Jovanović, bio je fenomenalan centarhalf, on je toliko mozgom igrao fudbal, otvarao se, neverovatno, ima alternativa za svakog igrača.
Centarhalf – Zebec, ali ne bih ga stavio za centarhalfa nego na levo krilo… Bekenbauer je držao celu reprezentaciju, ceo klub i na terenu i van njega, tako da bi Zebec bio tu stožer da ga slušaš.
Levi half – Zoran Miladinović. Pa sad ovako navalu: Miloš, Bobek, ja, sad dvojicu naći koji bi najviše odgovarali, meni je strašno odgovarao kao igraču Mihajlović, ali se povredi i nešto se izglupirao sa onom ženidbom. Bio je šmeker i igrač je bistar bio, brz, hitar. Ja sam njega koristio strašno zato što sam video da on neće da posluša, zato sam uvek gurao njega u vatru. Samo gurnem loptu u 16, on dvojicu-trojicu naniže i ja sam sam. Ne mogu da kažem da sam to na lukavstvo radio, ali on je takav stil igre imao. Ne mogu još da se prisetim, desno krilo je bio Herceg, Mesaroš, pa je bio Čebinac. Laza Radović je bio dobar fudbaler, samo je kasno došao u Partizan, dobar igrač. Malo mu je falila brzina, malo borbenost, tehnički je fenomenalan bio, na finjaka. Tu je Bečejac znao i da trči, da se baci i da otme. I on je malo kasno došao. Marko Valok je bio jedan prosečan fudbaler, ali je davao golove.
Perušić iz Dinama, koja je to krljina od fudbalera, ti moraš u timu da imaš jednog krlju, jer ne možeš da ga predriblaš, toliko dosadan igrač da nemaš pojma. Koliko ga puta pretrčim kao od šale, a on tako mali, i ne znam odakle mu ta nogetina da se baci i da mi samo malo gurne loptu ispred mene. To su ti igrači.
Vladica Popović je igrač koji je znao lepim ponašanjem da odigra fudbal, ali nije bio reprezentativni kalibar. Da je Bečejac bio umesto Vladice Popovića… Da su bili u Čileu Bečejac, Vasović, Miladinović, Samardžić. Ako si morao nekog da uzmeš, uzmeš Perušića ili Žanetića.
Ne nije, videla se razlika. Dobro, Hrvati su se družili samo sa Hrvatima. Mi smo se zajebavali na taj način, oni nas mi njih, ali nikad bolje drugarstvo nije bilo nego na tom svetskom prvenstvu. Toliko smo se mi šalili, slavili i veselili. Jerković je znao da bude duhovit čovek, društven je bio, znao je da se našali, zna on i da cimne neku, svi smo mi neki put znali malo da švrljamo. Ja sam igrao u Barseloni (sa Partizanom, reprezentacijom Beograda i sa Standardom), nekoliko puta na stadionu Kamp nou, na izlazu imaš kapelu sa strane da se pomoliš Bogu i da zaželiš sebi ili kome god hoćeš sreću, s leve strane stoji jedna flaša i jedna čašica, onaj koji je veliki tremaroš dozvoljeno mu je, znaš, ti, koliko to umiri.
Pele jeste veliki, on je gromada. On je sa 17 bio prvak, i sa 30. Kako je igrao sa 17, on uđe u igru, nije bio u postavi i da on tri gola. Gledajući na televiziji kako je odigrao protiv Francuza, kako je dete odigralo. To je božansko posredovanje. I ja sam verovatno imao to posredovanje, Bog mi je u nekoliko navrata… stvarno mi je pružio ruku. U životu sam se tri puta davio, u reci dva puta i na moru jedanput. Stanovao sam u Novom Bečeju, na samoj reci Tisi. Nisam voleo dom, nikad nisam voleo dom, velika buka starijih, ja se nisam mnogo ni družio, ima tu i tamo nekih vide da si miran, hoće da te išopaju i ovo i ono, šta ja znam. Nikom nisam ostao dužan, ali onda kad su videli kako sam žestoko reagovao, rekli su sklanjaj se od njega i ostavljali su me na miru. Ne možeš drugačije, kad si mali i ako ne pokažeš zube i ne ujedeš nekog.
Jako mi je žao što se nismo kvalifikovali na Svetsko prvenstvo u Londonu. To je toliko glupavo išlo, imali smo i dobru reprezentaciju i dobre igrače, odemo na revanš u Norvešku i izgubimo sa 3 : 0. Ni na kraj pameti nam nije bilo, ali kakvu smo nesreću imali, nekako se sve urotilo, taj dan kiša, teren težak, blatnjav, oni glomazni samo lete po terenu, ne možeš da dođeš do lopte. A oni kako šutnu tako lopta uđe u gol.
Jako mi je žao što nismo otišli dalje, mogli smo i Francuze usred Pariza da pobedimo, onaj dade gol Šoletu sa 30 metara, poluvisoko, a mogao je da brani. Zato mu je dao i ovaj u finalu, neki polulob…
U Brisel smo išli avionom. Samo, u hotelu, u Briselu se nije znalo ko kad spava, ko šta radi pred utakmicu. Kod nas su po ceo dan bili menadžeri, predstavnici klubova, trgovina.
Ne može tebi da kaže niko kako ćeš ti da igraš fudbal. To je intuitivno, talenat i tvoje moći da to sprovedeš u delo na terenu. Ne može niko da ti nacrta kako ćeš ti da igraš. Špic nam je govorio da kad igramo u Beogradu igramo na jednoj strani i igramo triling. Baš tako danas igra Barselona. E, tako je Špic nama govorio da igramo. Kad akcija počinje sa jedne strane nikada se ne završava na toj strani. Zašto? Zato što privučeš odbranu na tu stranu, ostaviš dosta prostora, pripremaš ko će u taj prostor da uđe i onda tom saigraču daješ loptu. U tome je Špic bio veliki da nas pouči kako to na pojedinim delovima terena da igramo. U naše vreme, nijedan naš napadač nije trčao da otima loptu protivničkom napadaču. Trčao je Rajko Mitić.
Znaš koji igrač me podseća na tebe, Ronaldo, Brazilac. Dao je osam golova na SP, dva Nemcima. Izuzetno je bio brz. Ulazio je u petnaest šansi na utakmici.
Jeste, jeste, jeste…
Koprivica (1950) koji je diplomirao Svetsku književnost kod legendarnog profesora Vojislava Ðurića, a zatim je najveći deo zivota proveo kao dramaturg i pisac, ali na prvom mestu mu je bila strast prema fudbalu (zagriženi je navijač Partizana).